Hlavná stránka » Poškodení nebankovými inštitúciami

Poškodení nebankovými inštitúciami

Finančná kríza a odškodnenie poškodených nebankovými inštitúciam

Osud 300 000 občanov slovenských politikov nezaujíma


Ani po vyše desiatich rokoch sa slovenskí občania, ktorí sa nechali zlákať masívnou zavádzajúcou reklamou tzv. nebankoviek, na ktorej sa priživovali všetky média a aj samotný štát, nedočkali ani len čiastočného odškodnenia vo výške zaplatenej dane zo zisku, ktorý prevažná väčšina z nich nikdy nemala, pretože prišla o svoje neraz aj celoživotné úspory.
Slovensko sa tým stalo jednou z mála krajín vo svete, ktorá zdaňovala príjmy z trestnej činnosti, pretože konatelia nebankoviek boli obvinení a aj odsúdení za úmyselnú trestnú činnosť.

Vláda sociálnych demokratov zo Smeru-SD síce v roku 2006 mala vo volebnom programe prijatie zákona na čiastočne odškodnenie poškodených, no začiatok finančnej krízy v roku 2008 sa stal zámienkou na odstúpenie od tohto sľubu. Pri svojom návrate do vlády v roku 2012 už Smer-SD jednoznačne deklaroval, že odškodnenie už do jeho  agendy spadať nebude.
Pripomeňme si aspoň z úcty k údajne minimálne 169 občanom, ktorí zo zúfalstva spáchali samovraždu, ako v obdobných prípadoch postupovali vlády iných štátov v Európe.

Na Slovensku najmä tzv. pravicová vláda zástancov „večných nevyhnutných ekonomických reforiem“  Mikloša a Dzurindu šírila v médiách propagandu o tom, že štát nenesie za povolenie činnosti nebankových inštitúcii žiadnu vinu,  arogantne a cynicky  pritom označila  poškodených za nezodpovedných hazardérov, ktorí sa ulakomili na  vysoký zisk z úrokov. V plnej nahote sa prejavila aj známa slovenská škodoradostnosť tých, ktorí poškodení neboli, v duchu - predsa nebudeme z našich daní odškodňovať  chamtivých hazardérov. Inak sa zachovala susedná Česká republika, ktorá  prijala zákon na odškodnenie svojich občanov poškodených obdobnou činnosťou nebankoviek.

 V súvislosti s finančnou krízou by dnes mohli všetci poškodení rovnako argumentovať, prečo keď neboli odškodnení oni, musia dnes všetci zo svojich daní odškodňovať nezodpovedné banky, chamtivé po vysokých ziskoch, ktoré hazardovali s peniazmi občanov a vyvolali hypotekárnu krízu, ktorá prepukla do celosvetovej finančnej krízy. Nehovoriac už o nezodpovedných vládach a politikoch zodpovedných za prijatie týchto štátov do Eurozóny, čo dnes musí zachraňovať trvalý Euroval, ktorý prijalo aj Slovensko  a ďalšie permanentné zadlžovanie.

Porovnajme si prístup vlády Veľkej Británie a Holandska k svojim občanom, ktorí prišli o svoje vklady v islandských bankách, z ktorých sa stali nebankovky podľa slovenského vzoru BMG –Invest.

Na úvod treba uviesť, že v roku 2003 boli neoliberálnou vládou všetky banky krajiny sprivatizované, a v snahe pritiahnuť zahraničných investorov ponúkli online banking, ktorého minimálne náklady im dovolili ponúknuť relatívne vysokú mieru návratu tržby. Účty, nazvané IceSave, prilákali na vysoké úroky mnoho anglických a holandských občanov. No ako investície rástli, stalo sa to isté so zahraničným dlhom bánk. V roku 2003 sa islandský dlh rovnal 2-násobku jeho HDP, no v roku 2007 to už bol 9-násobok. Svetová finančná kríza v roku 2008 bola ranou z milosti [coup de grace]. Tri hlavné islandské banky, Landbanki, Kaupthing a Glitnir, šli hore pupkom a boli znárodnené, kým Kroner stratil 85% svojej hodnoty s ohľadom na euro. Na konci roka vyhlásil Island bankrot a  anglickí a holandskí občania prišlo o svoje vklady.

Anglicko a Holandsko odškodnilo svojich občanov vo výške 3500 mil. eur a prostredníctvom MMF a EÚ tlačilo na politikov Islandu, aby im odstúpili dlh Islandu, ktorý by v konečnom dôsledku zaplatili islandskí daňoví poplatníci.

Občania Islandu sa však vzopreli tejto diktatúre v tzv. „islandskej revolúcii“ o ktorej sa v cenzurovaných médiách nesmie hovoriť, a po prijatí novej ústavy priamym referendom, dokázali odvolať skorumpovaných a poplatných politikov a vyhnali nezodpovedných bankárov z krajiny.

Na záver ostáva konštatovať, že odškodnenie slovenských občanov je vecou morálky a slušnosti politikov, ktorí už dávno zabudli na to, že politika je najvyššia forma služby občanom. Namiesto toho  Slovensko ustupuje zahraničnému diktátu a speje k absolútnej strate vlastnej suverenity.  Čas ukáže či, sa Slováci stanú nesvojprávnymi vo vlastnom štáte alebo nájdu odvahu tak ako Islanďania nepodriadiť sa zahraničným záujmom.

Dr. Milan Kolen                                             
Združenie poškodených občanov

Podrobnosti o revolúcii na Islande:
http://nezavisli.blogspot.com/2011/10/prebiehajuca-revolucia-na-islande.html
http://www.dailykos.com/story/2011/08/01/1001662/-Icelands-On-going-Revolution
http://dolezite.sk/Hold_Islandu_aneb_fakta_o_revoluci_ktera_nastartovala_n_146.html
http://www.suja.estranky.sk/clanky/ako-prebehla-revolucia-pred-2_-rokmi-na-islande-.html



  • Print Friendly and PDF
Facebook